HEMEN BAŞVUR BAŞVUR

Müzik Teknolojileri

- Müzik Teknolojileri Alanında Profesyonel Okul -

Müzik Teknolojileri - Tonmaisterlik eğitiminde müzisyenlerle stüdyomuzda özel mikrofonlama tekniklerini öğrenecek, dijital audio laboratuvarlarımızda sound üretecek, film ve televizyon projelerinde çalışırken edit yapma becerini geliştireceksin.

Müzik Dünyasının aradığı Tonmaister Sen olabilirsin.

Eğitim ses mühendisliğinin gerektirdiği fiziksel ve zihinsel dengeyi kazandırır. Öğrenciler kayıt ve üretim sürecinin teknik, teorik ve yaratıcı yönlerini, stüdyoda başkaları ile nasıl çalışılacağını, karmaşık bir yapım sürecini nasıl düzenleyeceğini öğrenir. Program audio biliminin mekanik ve elektronik anlamda sound’u kayıt etme, tekrar üretme ve sunma aşamalarını öğretmeyi amaçlar.

Müzik Teknolojileri Anabilim dalı altında Kayıt Teknikleri, Performans teknolojisi, Digital Audio, Müzik İşletmeciliği, Sound ve Fx Tasarımı alanlarında uzman, teknolojik bilgi ve pratik donanıma sahip eleman yetiştirmektir. Uluslararası Ses mühendisliği Komitesinin denetiminde tarafından geliştirilen eğitim programı bilimsel temellere ve endüstriyel standartlara dayanarak yoğun teorik ve pratik bilgi ile müzik ve medya sektörüne hazır teknik eleman yetiştirmeyi amaçlar.

Bu programa dahil olan öğrencilerin sahip olacağı uzmanlıklar

Dijital Audio Operatörü (Digital Audio Engineer)

Digital audio teorileri ve genel digital kayıt teknolojileri için digital audio konfigürasyonları, digital audio felsefesi, sistem kontrol parametreleri ve uygulamalarını geliştirir.

Konser Sistem Operatörü (Live Sound Engineer)

Canlı performans için sound, ışık ve ses sistemleri asma aparatlarının teknik detaylarını yöneterek sesi; dinleyiciye, müzisyene, yayına ve kayıda ,dengeli ve planlandığı gibi ulaştırır. Sağlık ve güvenlik kuralları, cihaz yerleştirme ve montajı, line array asma tasarımı, ses seviyeleri ve algı, elektrik üretim kaynakları, kablolama, topraklama sistemleri, çağrı cihazları, komünikasyon sistemleri, yangın ve yangın alarm sistemleri konuları içerisindedir.

Kayıt Operatörü (Record Engineer )

Program, kayıt, edit ve mix tekniklerini kullanarak, özel soundlar geliştirir. Kayıt cihaz konfigürasyonları, kayıt ve mix teknikleri, sinyal akışı, konsol parametreleri, özel kayıt teorileri, alternatif mikrofon teknikleri konularına hakimdir, prodüksiyon stüdyolarının gerçek ortamına hazırlar. Enstrüman yapısı ve mikrofon uyumu, klasik müzik, rock, rap, pop orkestra düzenleri, etnik müzik kayıt teknikleri sorumluluk alanlarıdır.

Protools Operatörü (Protools Operator)

Protools ve TDM sistemlerini kayıt, mix, editleme uygulamaları için yetkin kullanabilen operatördür.

Stüdyo Yöneticisi (Studio Manager)

Stüdyonun teknik ekip ve donanımının güncel, bakımlı, işler duruma getirilmesi ve kiralanarak sürekliliğini sağlayan sorumludur.

Prodüksiyon Asistanı (Production Assistant)

Prodüksiyonun çeşitli aşamalarından sorumlu olup, bütçeleme gibi spesifik gerekleri yerine getiren kişidir.

Midi Programcısı (Midi Programmer)

Müzikal enstrumanlar arasında midi sinyali ile senkron sağlayarak, ışık, ses sistemleri ve hatta bazen mekanik kesme makineleri dahil programa uygun davranmasını sağlar.

Diyalog Editörü (Dialogue Editor)

Film ve televizyon prodüksiyonu için diyalogları ayarlar, senkronlar ve editler. Genellikle sette kayıt edilmiş sesleri kullanır.

Makina Operatörü (Machine Room Operator)

Kayıt yapacak makine ve ekipmanları kullanır. Spor ve haber programları için seslerin kayıt, senkron, mix ve geri üretim aşamalarını düzenler. Spor alanları, tiyatrolar ve video prodüksiyonları için ses efektleri makinelerini kullanır.

Bu programa dahil olan öğrencilerin alacağı dersler

Ses Fiziği - Akustik – Süden PAMİR

Performans alanlarının akustik özelliklerini mercek altına alarak, temel ses bilimini, öğrencilerin kendi müzikal uygulamalarında keşfetmelerini sağlayan ders, Mimar Sinan'ın dev eseri Süleymaniye Camii gibi akustik anlayşına yön vermiş, eserlerin akustik özellikleri üzerinden işlenecektir. Ünite; Türkiye'nin ilk ses mühendislerinden, Bilkent Üniversitesi, Akademi İstanbul Müzik Teknolojisi, 'nin kurucusu, bir çok uluslararası projeye teknik sorumlu ve danışman olarak imza atarak, birçok büyük stüdyoda kuruluş aşamasından yönetici mühendisliğe kadar görev alan ve Helge Jörns, Andy Munro, David Österberg, Matias Tegner, Tilman Jörns, gibi birçok duayenle çalışmış Süden Pamir tarafından işlenecektir.

Sentezleme Teknikleri- Savaş CEYHAN

Audio & Video uyumu, Sound vr FX entegrasyonu, depolama yöntemleri, ekipmanlarım neler, synth çeşitleri donanım ve gereçlerinin seçimi ve önemi, Kayıt yaklaşımları, başkalaştırma teknikleri, ses katmanlarının önemiyle Savaş Ceyhan sound&fx tasarımı uzmanlığını irdeliyor.

Canlı Ses Sistemleri Özellikleri ve Operasyonları – CHILL PRODÜKSİYON

Orta ve büyük ölçekli mekanlarda ses sistemlerini yönetebilmek için gerekli teknik bilgi ve beceriyi kzandırmayı amaçlayan program, Chill Prodüksiyon depolarında, yerli, yabancı birçok sanatçı ve gösterinin seslendirme prodüksiyonuna başarıyla imza atan Mustafa Çil tecrübesi ışığında uygulamalı olarak gerçekleştirilecek.

Dijital Audio Prodüksiyonu –Deniz ÇAKAR

Profesyonel standartlarda bir albüm prodüksiyonu oluşturmak için gerekli tekniği, pratik bilgi ile harmanlayarak, Seferad, Natalia, Nez, Raga Oktay, Ezginin Günlüğü , Barış Akarsu, Yıldız Tilbe, gibi birçok ünlü sanatçının kayıt prodüktörü, Efe Demiryoğuran eşliğinde Harem sound için canlı bir albüm prodüksiyonu oluşturuyoruz.

Proje Planlama ve Hazırlık – Prof.Dr. A. Gönenç Arın

Öğrencilerin yaratıcı sanatlarda iş geliştirebilmesi için temel ve hazırlayıcı fikirleri pratik bir çerçevede işlemesini sağlayacak olan bu ders, birçok uluslararası projeyi tasarlayan Prof. Dr. A.Gönenç Arın tarafından yürütülecek, gerçekleştirilmiş projeler esas tutularak işlenecektir.

Araştırma Teknikleri - Prof. Dr. Gönenç ARIN

Bu ünite ile bir performans projesinin hazırlanması için gerekli olan akademik araştırmanın nasıl yapılması ve tamamlanması gerektiği, Prof. Dr. Gönenç Arın tarafından işlenecektir.

Stüdyo Kayıt ve Mühendisliği - Süden PAMİR

Öğrencilerin pratik ve teorik olan stüdyo kayıt bilgilerinin gelişimini, ekipman ve kayıt seansının efektif planlaması ile ses kalitesini etkileyen faktörler, kurucusu ve ses mühendisi Süden Pamir eşliğinde işlenecektir.

Bilgisayarlı Müzik Prodüksiyon Teknikleri – Deniz ÇAKAR

Bir müzik prodüksiyonu içinde bulunan kişiler ve görevleri, müzik prodüksiyonu için gerekli olan ekipman ve teknik bilgileri ve standartlaşmış ses işleme konularını detaylı olarak içerir. Müzik prodüksiyonunun değişik aşamaları ve elementleri değişik dijital bilgi ve yaklaşımlara sahip olmayı gerektirir. de bir dijital editörün çeşitli ihtiyaçlarını ilk elden uygulamayı tecrube edeceksiniz böylece bu derece önemli prodüksiyon dünyasında rol almaya hazır olacaksınız..

Top

Eğitmenlerimiz

Süden Pamir (Okul Kurucusu - Ses Mühendisi)
Prof. Dr. Gönenç Arın (Eğitmen)
Prof. Mehmet Bayhan (Eğitmen-Fotoğraf)
Efe Demiryoğuran (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Kıvanç K (Eğitmen-Prodüktör-Kompozitör)
Cüneyt Yamaner (Eğitmen-Kompozitör-Prodüktör)
Oben Fıstıkoğlu (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Ersin ALOK (Eğitmen- Kamera ve Işık Teknikleri)
Çağan Tunalı (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Erdem Tunalı (Eğitmen-Sound Designer)
Ahmet Vefik Aris (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Ersen Kutluk (Kompozitör- Ses tasarımcısı-Prodüktör-Eğitmen)

Sayfalar:   | 1 |    2

Eğitmenlerimiz

Eray Özay (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Özen Çeliktemel (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Hadi Elazzı (Eğitmen-Menajer)
Ahmet Gürbüz (Eğitmen-Ses Mühendisi)
Aşkın Sağıroğlu (Eğitmen-Görüntü Yönetmeni)
Ali Pınar (Eğitmen-Medya Yönetimi)
Ufuk Çelik (Yönetmen, Motion Graphics and Compositing)
Mustafa Uğur Yağcıoğlu (Eğitmen-Yönetmen)
Engin Öztürk (Eğitmen-Kurgu)
Dilek Keser (RTV Proje Realizasyonu)
Hakan K (Eğitmen-Oyuncu)
Ulaş Güneş Kaçargil (Yapımcı, Yönetmen, Senarist, Kompozitör)

Sayfalar:   1    | 2 |

Sıkça Sorulan Sorular

Okula giriş için herhangi bir sınav yapılıyor mu?

Dikkat, algı hızı, karar yeteneği ve algı tipi ile kişinin yaşamı süresince geliştirdiği özelliklerinin, mesleğe uygun kriterlerde olup olmadığını sınayan dört aşamalı bir sınav sistemi ile öğrenci okula kabul edilir.

Eğitim ve sınav sistemi nasıl?

Tam zamanlı eğitimin her yılı , haftada 20 saat teknik 24 saat pratik ders ile 24 hafta 600 saatte, yarı zamanlı programda ise cumartesi günleri, günde 8 saat, toplam 28 hafta 600 saatte tamamlanır. Program, yıl sonunda yapılacak 100 soruluk test usulü sınav, yıl boyunca hazırlanacak 20 adet pratik egzersiz, bitirme projesi olacak bir performans ve sene içi yapılan ara sınavlar ile % 75’lik bir barajı aşan öğrenciyi ikinci bölüme hazırlar.

Sayfalar: | 1 |    2    3    4

Sıkça Sorulan Sorular

Okula kayıtlar hangi tarihlerde yapılıyor?

Yeni dönem kayıtları Haziran ayında başlar, Kasım itibariyle sona erer. Bölüm kayıtları kontenjana bağlı olduğu için sınıflar kayıt süresi bitmeden dolabilir.

Eğitimini verdiğiniz alanlara yatkın öğrenciler kimlerden eğitim alacak?

Eğitmen listemiz için lütfen tıklayınız...

Sayfalar:   1    | 2 |    3    4

Sıkça Sorulan Sorular

2 yıl sonunda mezun olanlar hangi alanlarda çalışabiliyorlar?

Şu anda verdiğimiz uluslararası geçerli HND 5 diplomaları Sound production, Sound engineering, Photo imaging ve Moving image yani Sound Prodüksiyonu, Ses mühendisliği, fotoğraf tasarımı ve hareketli imaj ile film yapımı diplomalarıdır. Böylece öğrencilerimiz Stüdyo, plak şirketleri, organizasyonlar, müzisyenlerin teknik eleman ihtiyaçları, konser organizasyonları, TV kanalları, Radyolar, Film Yapım Şirketleri, Distribütör şirketler, Platolarda , Canlı ses tasarımı/kurumu/işletimi, stüdyo tasarımı, Stüdyo ses kaydı/montajı, miksaj/ efektlendirme, mastering, mekân akustik tasarımı, ses tasarımı, görüntü için ses/müzik tasarımı, foley, düzenleme, beste, orkestrasyon, müzik performans, müzik işletmeciliği, prodüktörlük, montaj, kamera operatörlüğü, senaristlik, yönetmenlik, animatörlük, fotoğrafçılık gibi görevler almaktadırlar.

Sayfalar:   1    2    | 3 |    4

Sıkça Sorulan Sorular

Bu sektörde alaylı da çok, okullu da. ’den mezun olanlar her iki vasfa da sahip olabilecek mi?

Bugüne kadar 500'ü aşkın öğrenci, eğitmenlerimizden bu eğitimi almış, mezunlarımız piyasada kendini ispat etmiştir. Eğitim uluslararası yüksek eğitim kurumları tarafından kabul gören 5.seviyede kredilendirilmiştir. Uygulama odaklı eğitim öğrenciye eğitimi sırasında piyasa deneyimi ve ardından sektöre hazır şekilde mezuniyet ve iş olanakları sunmakta işe yerleştirilen ve başarılı olan öğrenci oranı %90 dır.

Bölümleri belirlerken neyi göz önünde bulundurdunuz?

Biz iletişimi odak kabul ederek teknoloji ve sanatta mükemmeliyet ilkesinden yola çıktık. Mevcut bölümlerimizin dışında yakında bünyemizde bu tanıma uyan ve Türkiye'nin ilklerini oluşturan başka bölümlerde bulacaksınız.

Sayfalar:   1    2    3    | 4 |

Mezunlardan Yorumlar

Yetkin Omaç - HPD Ses Mühendisi

Bir şekilde çözemediğim, tecrübe ile edinilmeyecek ya da edinilse bile çok uzun seneler alacak önemli eksiklerimi eğitimimle kapattım. Bu anlamda sadece alaylı bir adamken işin eğitimini almış bir adama dönüşmek güzel ve önemli bir fark yarattı çalışmalarımda. Bundan Birkaç sene önce böyle bir şey deneseydim sonuç kesinlikle böyle olmazdı.

Neslihan ENGİN - Müzisyen

Eğitim almadan sanırım bu kadar hızlı ilerleyemezdim. Bundan sonra çeşitli amaçlar için müzik üretmeye devam edeceğim (umarım home studio’mu daha iyi bir hale getirebilirim ) Kendi şarkılarımı daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaştırmak için daha çok konser verip, uzun vadede onları yayınlamayı planlıyorum.

Sayfalar:   | 1 |    2    3    4

Mezunlardan Yorumlar

Serhat Deniz - HPD Ses Mühendisi

Eğitim tercihi anlamında piyasadaki basit kurslar yerine gerek teknoloji gerekse tecrübeli eğitim kadrosundan dolayı GSITM’i seçmem hayatımda yaptığım en iyi şey oldu.

Efe Demiryoğuran - HPD Ses Mühendisi

Aslında zaman içinde gördüm okulun faydasını. Okul bilgileriyle işe dönüşürken edinilen bilgiyi uyarlamam zaman aldı. Ama okulda öğretilenler sayesinde, hiçbir şey bilmeyen birinin 10 yılda edineceği deneyimi ben 2 yılda tamamladım, okulun bu açıdan önemi çok büyük.

Sayfalar:   1    | 2 |    3    4

Mezunlardan Yorumlar

Murat Yelken - Ses Mühendisi

Kademeli ve sistemli bir şekilde ilerlemeniz ve bilgileri sindirmeniz için okul şart. Forumlarda yapılan bilgi paylaşımları da önemli. Ama konuya tam hakim olmayıp buralardan fikir sahibi olmaya çalışanlar, kimin, neyi, ne kadar doğru söylediğini anlayamıyor. Profesyonel kişilerin daha fazla faydası oluyor. Yani internetten okuyup da ses mühendisi olamazsınız.

Tufan Sökmen - HPD Ses Mühendisi

Deneme yanılma yöntemiyle 10 yılda öğrenebileceğinizden fazlasını, iki yıl içerisinde teorik olarak öğreniyorsunuz. Piyasada bu işin okulu olamayacağına dair güçlü bir inanç vardı. Arayışımın sonunda Akademi İstanbul (şimdiki adıyla Galatasaray İTM) ses mühendisliği diploma programına katıldım.

Sayfalar:   1    2    | 3 |    4

Mezunlardan Yorumlar

Ozan Kurtuluş - Ses Mühendisi

Sektörde çalışma hayatım Suden Pamir ile başladı. En başta mühendis olmak gibi bir niyetim yoktu,ses ilmini öğrendikçe konuya ilgim arttı,çok çekici gelmeye başladı. Okulda aldığım temel ses fiziği dersleri çok faydalı oldu.

Çağan Tunalı - Ses Mühendisi

Sektöre 5 yıl önce Süden Pamir'in 'audio engineering' eğitimine katılıp ardından bir kayıt stüdyosunda işe girerek başlamış oldum. Okulda gerçekten çok şey öğrendim.

Sayfalar:   1    2    3    | 4 |